Dziecko nie chce samo zasypiać: Jak nauczyć samodzielnego zasypiania.

Dziecko nie chce samo zasypiać: Jak nauczyć samodzielnego zasypiania.

Sen dziecka – nauka samodzielnego zasypiania

Dziecko nie chce samo zasypiać – tak twierdzi wielu rodziców. Przez kilka lat od narodzin dziecka czekają z niecierpliwieniem, kiedy ich maluch powie w salonie dobranoc i samodzielnie skieruje się do swojego pokoju. I owszem, wspólne spanie z naszymi pachnącymi słodziakami to są jedne z piękniejszych chwil w rodzicielstwie, natomiast bywają dni, w których po prostu nie mamy siły lub frustracja sięga zenitu. 

Przeczytaj: https://www.hejrodzice.pl/dziecko-dlugo-placze-przy-zasypianiu-jak-ukoic-placz-dziecka

Dlaczego dzieci potrzebują naszej obecności do zaśnięcia:

  • Strach przed separacją: Dzieci mogą obawiać się rozłąki z rodzicami.
  • Niewłaściwe nawyki: Jeśli dziecko przyzwyczajone jest do zasypiania w obecności rodzica, trudno mu będzie zasnąć samo.
  • Nadmiar bodźców: Dzieci, które są nadmiernie pobudzone przed snem, mogą mieć trudności z wyciszeniem się

Powyższe przykłady to są najczęstsze powody, dla których dzieci potrzebują bezwzględnej obecności rodzica do zaśnięcia. Z pomocą przychodzi nauka samodzielnego zasypiania, czyli umiejętność, która może przynieść korzyści zarówno dziecku, jak i rodzicom. Dzieci, które potrafią zasypiać samodzielnie, zazwyczaj lepiej przesypiają noc, a rodzice mają więcej czasu dla siebie. Nauka tej umiejętności może jednak być wyzwaniem. Poniżej przedstawiamy praktyczny poradnik, jak pomóc dziecku nauczyć się zasypiać samodzielnie. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak krok po kroku przeprowadzić naukę samodzielnego zasypiania u Twojego dziecka, skorzystaj z naszego kursu, który świetnie to tłumaczy – https://www.hejrodzice.pl/courses/dobry-sen-twojego-dziecka/

higiena snu

Kiedy zacząć wprowadzać elementy samodzielnego zasypiania?

Naukę samodzielnego zasypiania wprowadzamy po skończonym 16 tygodniu życia. To jest zazwyczaj czas, kiedy pobudki zaczynają dokuczać zarówno rodzicom jak i dziecku. W tym czasie często dotyka już regres snu, czyli tych pobudek z wiekiem zamiast mniej jest więcej. 

Ważne aby dziecko przed rozpoczęciem samodzielnego zasypiania było zdrowe. Nie jest istotne tak bardzo to, że Wasze dziecko jest w okresie ząbkowania, gdyż ten okres trwa do 3 roku życia. Podobnie jest ze skokami rozwojowymi, ten okres również trwa do 2-3 roku życia. Pamiętajcie również o tym, że zanim zabierzecie się za naukę samodzielnego zasypiania zwróćcie uwagę na to jak będzie wyglądał Wasz najbliższy czas, najbliższe tygodnie. 

Ważne aby w tym czasie nie było szczepień, żeby nie było jakiś imprez, żeby nie było jakiś emocjonujących wydarzeń i urlopu, żebyście mogli się skupić wyłącznie na spaniu.

Po co wprowadzać naukę samodzielnego zasypiania?

Najistotniejszą sprawą jest fakt, aby Wasze dziecko odkryło kompetencje, że mogę i potrafię. Dzieci, które są od początku prowadzone są w procesie wychowywania w stronę samodzielnego zasypiania, już w wieku kilku miesięcy potrafią pięknie konsolidować sen.

Dzieci, których rodzice przejmują tą rolę i usypiają dziecko bardzo długo albo za dziecko łączą cykle snu nocą, nawet nie wiedzą, że one mogłyby i potrafiły samodzielnie to robić. Nauka samodzielnego zasypiania uczy dziecko aby  samo się wyciszyło, samo uspokoiło i wyregulowało bez potrzeby atencji z Waszej strony. 

dobry sen maluszka

Jak przygotować się do wprowadzenia nauki samodzielnego zasypiania?

Smoczek – jak się z nim pożegnać?

Smoczek, czyli niezwykle przydatny element wyposażenia niemowlaka. Bardzo pomocny w wielu przypadkach uspokojenia dziecka. Niestety ta przyjaźń może być również bardzo bolesna. Bowiem, dziecko które zasypia ze smoczkiem, często budzi się w nocy. Smoczek generuje pobudki, ponieważ dziecko nie potrafi samodzielnie konsolidować cykli snu i potrzebuje aby ktoś ponownie trafił nim do jego buzi.

Jeśli przymierzacie się do nauki samodzielnego zasypiania to pierwszym etapem u dzieci, które mają smoczek jest odstawienie go. Najlepiej 3 doby przed rozpoczęciem stricte nauki samodzielnego zasypiania. Bardzo często odstawienia smoczka boją się bardziej rodzice niż dzieci i projektują własne lęki i niepokój na dziecko. 

Dlatego warto przewartościować sobie jaki chcemy osiągnąć efekt mając do wyboru: zostawienie dziecku smoczka do zaśnięcia i nie będzie to wtedy samodzielne zasypianie i sen nie będzie wyglądał do końca idealnie albo zabieramy ten smoczek dając sobie i dziecku szansę na nieprzerwany i ciągły sen nocny i długie drzemki.

Karmienie butelką

Jeżeli podajesz swojemu maluchowi do zaśnięcia butelkę z mlekiem i ono zasypia zawsze na mleku albo sekundę po nim, wiedz że ono będzie się budziło na kolejne porcje mleka nocą. I to nie dlatego, że dziecko jest głodne, nie dlatego, że jest spragnione, lecz dlatego że mlekiem i ssaniem chce łączyć cykle snu. Dlatego ważne jest abyś nie wprowadzała mleka w skojarzenia senne swojego dziecka.

Karmienie piersią – jak nie usypiać dziecka przy piersi

Jeżeli twoje dziecko wieczorem zasypia wyłącznie przy piersi i potem w nocy budzi się na tą pierś wielokrotnie to pierwszym krokiem do poprawienia jakości ciągłości snu nocnego jest wykluczenie piersi ze skojarzeń sennych zaczynając od wieczora. Wieczorem trzy doby po odstawieniu smoczka podaj pierś dziecku w innym miejscu niż do tej pory. Jeżeli twoje dziecko jest wyłącznie na piersi przed kąpielą i higieną zaproponuj mu dwie piersi w jednym akcie karmienia. Podaj tą pierś poza skojarzeniami sennymi. Ważna abyś podała pierś tam gdzie toczy się życie w domu. Nie w łóżku, nie w pościeli, nie sypialni. Jeżeli widzisz, że twoje dziecko zaczyna przymykać oczka, robi się trochę senne albo przerwij karmienie i za chwilę do niego wróć albo zakończ je.

rytuał przed snem

Rytuał wieczorny

Dobry rytuał ma dziecko wyciszyć, zrelaksować i wprowadzić w dobry nastrój, w tak zwany błogostan i dobrostan. Rola rodzica w rytuale ma polegać właśnie na stwarzaniu tych właściwych, dobrych, komfortowych warunków do snu. Rytuał do snu nocnego rozpoczynamy wtedy, kiedy dziecko dostało mleko poza skojarzeniami sennymi, jest po kąpieli i higienie, która nie jest częścią rytuału zasypiania. 

Rytuał przysenny musi mieć wyraźnie zaznaczony początek i koniec i wszystkie kroki w rytuale muszą następować po sobie zawsze w tej samej kolejności. Dziecko prowadzone w ten sposób nie walczy z uczuciem zmęczenia a poddaje mu się w dobrym tego słowa znaczeniu. Jeżeli w kółko, tak trochę z uporem, będziemy ten rytuał rytmicznie wykonywać dzień za dniem, drzemka za drzemką, noc za nocą, spanie za spaniem, to zobaczycie, że wasze dziecko bardzo szybko zrozumie kontekst, nauczy się tej kolejności. 

Ustalacie sobie na sztywno kolejność i elementy w rytuale i każdy z was wykonuje go dokładnie tak samo. On ma być przejrzysty, czytelny, prosty żeby był łatwy do zrozumienia dla dziecka i żeby też każdy opiekun, który kładzie spać mógł go swobodnie wykonać. 

Co w tym rytuale możemy mieć?
  • Przytulanka

Możemy mieć w rytuale przytulankę. Jeśli nie chcecie jej wprowadzać, to ok, nie musicie.  Jaką przytulankę wybrać i jak ją wprowadzić? Zobacz cały odcinek na ten temat na naszym kanale Youtube. https://www.youtube.com/watch?v=s9X3Zq7725I

  • Dźwięk

Poza przytulanką w rytuale możemy mieć dźwięk. Dźwiękiem może być cisza lub coś co włączasz. Muzyka relaksacyjna na niskich częstotliwościach, jakaś ulubiona kolęda nawet, kołysanka, jakąś pozytywkę którą raz naciągniesz. Uwaga, dźwięk w rytuale nie może trwać dłużej niż 15 minut. Dźwięk może stać się asocjacją senną. Jeżeli dziecko ciągle zasypia z szumem w tle to na ogół dochodzi do takiej sytuacji, że nie zaśnie bez szumu albo obudzi się jak szum ustanie. Szumy nadużywane czyli włączane bardzo często i bardzo dużo również powodują pobudki w nocy. 

  • Bliskość i czułość

Kolejnym elementem rytuału musi być wręcz bliskość i czułość. W rytuale robimy to co dziecko lubi ale też to co lubi robić mama lub tata. Nie robimy nic na siłę. Pamiętajcie, że dziecko nie może płakać i protestować w rytuale ale też nie pozwalajcie na to żeby dziecko w rytuale robiło wam coś czego wy nie lubicie, na przykład ciągnie za pieprzyk, ciągnie za włosy, za uszy. Możemy sobie mniejsze dziecko ponosić, pobujać, po kołysać. Pamiętajcie że ma dziecko trafić do łóżeczka zrelaksowane ale nie uśpione. Możemy wprowadzić tutaj w taki rytuał symbolicznych pożegnań, na przykład z obrazami za oknem. Wziąć dziecko do okienka zrobić papa autkom, chmurką, kotkom, pieskom. 

  • Książeczka

Kolejnym elementem może być książka. Książkę do rytuałów wprowadzamy u dzieci, u których pojawia się gotowość na książeczkę, czyli umiejętność skupienia uwagi w pierwszej kolejności na obrazkach, nie mówimy jeszcze o tekstach. 

  • Słowo klucz

Elementem rytuału jest też zaciemnianie pokoju. Ostatnim elementem rytuału i bardzo ważnym, jest słowo klucz. Słowo klucz stawia nieprzekraczalną granicę. Jest to symboliczne słowo na dobranoc, plus imię dziecka, na przykład słodkich snów Marysiu, pchły na noc Hania, karaluchy pod poduchy Tymcio. 

Są to przykładowe elementy rytuału. Nie musicie korzystać z nich wszystkich. O kolejności elementów rytuału decyduje rodzic, biorąc pod uwagę zachowanie i potrzeby dziecka. Pamiętajcie że rytuałem dziecka nie usypiamy a przygotowujemy na zasadzie symbolicznych skojarzeń do snu. Bardzo ważna jest to symbolika i skojarzenia. Powtarzalność czynności wycisza i pomaga dziecku zasnąć w poczuciu bezpieczeństwa. 

Jeśli myślisz o tym aby nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania to polecamy nasz kurs, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez cały proces nauki samodzielnego zasypiania. Z tym kursem gwarantujemy Ci dobry sen zarówno Twojego dziecka jak i Twój. 🙂

https://www.hejrodzice.pl/courses/dobry-sen-twojego-dziecka/